Firme pe categorii
Construcții și amenajări, județul SIBIU
Constructori de clădiri, lucrări de geniu civil, instalatori, electricieni și finisaje.
7.156 firme înregistrate, 3.441 active
Analiza sectorului Construcții și amenajări în județul Sibiu
Dinamica înregistrărilor de firme noi
Sectorul Construcții și amenajări din județul Sibiu a experimentat o evoluție variată a înregistrărilor de firme noi pe parcursul ultimilor ani. În anul 2015, au fost înregistrate 192 de firme, iar numărul acestora a crescut constant până la 341 de firme în 2019. În anii următori, se observă o ușoară scădere, cu 322 de firme noi în 2023, urmată de o estimare de 302 firme în 2024 și 298 având în vedere datele preliminare pentru 2025. Aceste variații sugerează fluctuații în cererea de servicii de construcții pe perioada analizată.
Evoluția financiară din bilanțuri
Analizând datele financiare din bilanțurile firmelor din această categorie, se remarcă o creștere semnificativă a cifrei de afaceri. De exemplu, în 2015 cifra de afaceri a fost de 1.660.420.158 lei, ajungând la 4.567.954.982 lei în 2023, ceea ce ilustrează o creștere constantă. Profitul net a crescut, de asemenea, de la 103.256.164 lei în 2015 la 542.164.407 lei în 2023. Totodată, numărul total de angajați a crescut de la 8.081 în 2015 până la 9.890 în 2023, reflectând expansiunea sectorului.
Codurile CAEN dominante
Sectorul Construcții și amenajări din județul Sibiu este compus dintr-o varietate de activități, iar top coduri CAEN reflectă acest lucru. Cele mai reprezentative coduri includ 'Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale' (cod 4120) cu 2.290 firme, 'Lucrări de instalații electrice' (cod 4321) cu 742 firme, și 'Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat' (cod 4322) cu 672 firme. Aceste activități sunt esențiale pentru infrastructura locală și dezvoltarea urbană.
Concluzie și perspective
În concluzie, sectorul Construcții și amenajări din județul Sibiu prezintă o dinamică activă, susținută de creșterea cifrei de afaceri și profitabilitate între anii anteriori. Deși există o tendință de scădere în numărul firmelor noi înregistrate în ultimii ani, expansiunea sectorului rămâne promițătoare, susținută de diversitatea codurilor CAEN și nevoia continuă de dezvoltare a infrastructurii. Este de așteptat ca fluctuațiile înregistrărilor să continue, în contextul evoluțiilor economice și al cerințelor de piață.
Analiză scrisă cu ajutorul AI pe cifrele oficiale ale platformei, actualizată la 24/07/2026.
Pe localități
- Mun. Sibiu (3.157)
- Mun. Mediaş (696)
- Orş. Cisnădie (435)
- Sat Şelimbăr Com. Şelimbăr (364)
- Orş. Avrig (146)
- Orş. Tălmaciu (127)
- Orş. Agnita (117)
- Sat Cristian Com. Cristian (102)
- Sat Răşinari Com. Răşinari (94)
- Sat Şura Mare Com. Şura Mare (82)
- Sat Gura Râului Com. Gura Râului (70)
- Sat Sadu Com. Sadu (66)
- Orş. Copşa Mică (57)
- Orş. Ocna Sibiului (56)
- Sat Şura Mică Com. Şura Mică (55)
- Orş. Dumbrăveni (49)
- Sat Slimnic Com. Slimnic (43)
- Sat Veştem Com. Şelimbăr (43)
- Sat Şeica Mare Com. Şeica Mare (42)
- Sat Miercurea Sibiului Orş. Miercurea Sibiului (40)
- Sat Mârşa Orş. Avrig (39)
- Sat Orlat Com. Orlat (34)
- Sat Sălişte Orş. Sălişte (33)
- Sat Târnava Com. Târnava (32)
- Sat Dârlos Com. Dârlos (31)
- Sat Jina Com. Jina (29)
- Sat Racoviţa Com. Racoviţa (28)
- Sat Turnu Roşu Com. Turnu Roşu (28)
- Sat Nou Com. Roşia (28)
- Sat Poplaca Com. Poplaca (27)
- Orş. Sălişte (26)
- Sat Daia Com. Roşia (25)
- Sat Ighişu Nou Mun. Mediaş (24)
- Loc. Cisnădioara Orş. Cisnădie (23)
- Sat Bradu Orş. Avrig (20)
- Sat Axente Sever Com. Axente Sever (19)
- Sat Vurpăr Com. Vurpăr (19)
- Sat Biertan Com. Biertan (18)
- Sat Şmig Com. Alma (18)
- Sat Apoldu de Sus Orş. Miercurea Sibiului (17)
- Sat Moşna Com. Moşna (16)
- Sat Boiţa Com. Boiţa (16)
- Sat Valea Viilor Com. Valea Viilor (16)
- Sat Caşolţ Com. Roşia (16)
- Sat Galeş Orş. Sălişte (16)
- Sat Şeica Mică Com. Şeica Mică (15)
- Sat Hamba Com. Şura Mare (15)
- Loc. Ruja Orş. Agnita (15)
- Sat Tilişca Com. Tilişca (14)
- Sat Nocrich Com. Nocrich (14)
- Sat Laslea Com. Laslea (14)
- Sat Agârbiciu Com. Axente Sever (14)
- Sat Poiana Sibiului Com. Poiana Sibiului (13)
- Sat Alţina Com. Alţina (13)
- Sat Săcel Orş. Sălişte (13)
- Sat Bazna Com. Bazna (12)
- Sat Aţel Com. Aţel (12)
- Orş. Miercurea Sibiului (12)
- Sat Cârţişoara Com. Cârţişoara (11)
- Sat Arpaşu de Sus Com. Arpaşu de Jos (11)
- Sat Cârţa Com. Cârţa (11)
- Sat Roşia Com. Roşia (11)
- Sat Păuca Com. Păuca (11)
- Sat Bungard Com. Şelimbăr (11)
- Sat Richiş Com. Biertan (11)
- Sat Porumbacu de Jos Com. Porumbacu de Jos (10)
- Sat Brateiu Com. Brateiu (10)
- Sat Marpod Com. Marpod (10)
- Sat Ruşi Com. Slimnic (10)
- Sat Bârghiş Com. Bârghiş (10)
- Sat Alămor Com. Loamneş (10)
- Sat Scoreiu Com. Porumbacu de Jos (10)
Firmele din categorie, după cifra de afaceri
| Denumire | CAEN | Localitate | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| ECAMIR ENERGY S.R.L. | 4322 | Mun. Mediaş | 818,4 mii RON |
| DASIB CONSTRUCT SRL | 4120 | Sat Răşinari Com. Răşinari | 818,3 mii RON |
| TRANSILVANIA SUD LIGHTING S.R.L. | 4321 | Mun. Sibiu | 804,5 mii RON |
| TECHSIB SOLUTION SRL | 4321 | Mun. Sibiu | 796,8 mii RON |
| GGA IMOB CONS S.R.L. | 4120 | Mun. Sibiu | 796,2 mii RON |
| AML-UNIVERS S.R.L. | 4100 | Sat Cristian Com. Cristian | 792,8 mii RON |
| TD PLUS SRL | 4332 | Mun. Sibiu | 792,6 mii RON |
| DUMTECHINSTAL S.R.L. | 4322 | Mun. Sibiu | 790,9 mii RON |
| BIEM HOUSE S.R.L. | 4332 | Orş. Cisnădie | 784,6 mii RON |
| ELECTROINSTAL NIC SRL | 4321 | Sat Apoldu de Jos Com. Apoldu de Jos | 779,4 mii RON |
| FACILITY TEHNIC SRL | 4100 | Mun. Sibiu | 774 mii RON |
| ONE TEAM S.R.L. | 4100 | Orş. Sălişte | 772,5 mii RON |
| STARCLOUD DESIGN STUDIO S.R.L. | 4120 | Orş. Cisnădie | 770 mii RON |
| JURVAN SRL | 4321 | Mun. Sibiu | 768,1 mii RON |
| HBS EXPERT SRL | 4100 | Sat Şelimbăr Com. Şelimbăr | 763,6 mii RON |
| CMISIB CONSTRUCT S.R.L. | 4120 | Sat Cristian Com. Cristian | 762,6 mii RON |
| CIP CONSTRUCT SRL | 4211 | Mun. Mediaş | 753 mii RON |
| EVE TRANS MACARALE S.R.L. | 4399 | Sat Şelimbăr Com. Şelimbăr | 751 mii RON |
| COMPLET INSTAL COMUNICAŢII SRL | 4299 | Orş. Tălmaciu | 749,8 mii RON |
| MICAS SRL | 4334 | Sat Poplaca Com. Poplaca | 744 mii RON |
| MONT VERT TRANSILVANIA S.R.L. | 4100 | Mun. Sibiu | 739,3 mii RON |
| DAVCONSIB SRL | 4120 | Loc. Cisnădioara Orş. Cisnădie | 736,2 mii RON |
| BUILDING SOLUTION INSTAL S.R.L. | 4322 | Sat Şeica Mare Com. Şeica Mare | 734 mii RON |
| SUNPOWERTECH S.R.L. | 4322 | Sat Şeica Mică Com. Şeica Mică | 732,6 mii RON |
| TELNET ELECTRIC SISTEM SRL | 4321 | Sat Şelimbăr Com. Şelimbăr | 728,6 mii RON |
| COMPACT SOLAR S.R.L. | 4222 | Sat Slimnic Com. Slimnic | 720,6 mii RON |
| ANDROSIB CONSTRUCT S.R.L. | 4120 | Mun. Sibiu | 718 mii RON |
| ALINEX S.R.L. | 4321 | Mun. Sibiu | 715,8 mii RON |
| SAMUEL CTC LUMEA MEA CREATIVE S.R.L. | 4120 | Mun. Mediaş | 714,6 mii RON |
| SYNERGIE ECOTECH GROUP S.R.L. | 4222 | Mun. Mediaş | 713,6 mii RON |
| BAUMANAGEMENT INVEST S.R.L. | 4100 | Mun. Mediaş | 712,7 mii RON |
| DIO INSTAL ACTIV COMPLET S.R.L. | 4322 | Sat Mândra Com. Loamneş | 709,7 mii RON |
| AIMANN BUSINESS PROJECT SRL | 4333 | Mun. Sibiu | 708,4 mii RON |
| PROAV MIVI S.R.L. | 4120 | Orş. Avrig | 704,5 mii RON |
| FUNDAMENTAL CONSTRUCT RESPECT S.R.L. | 4120 | Mun. Sibiu | 702,7 mii RON |
| STRUCTO CREATIV SRL | 4120 | Mun. Sibiu | 702,7 mii RON |
| VISION DOUBLE S.R.L. | 4110 | Sat Păuca Com. Păuca | 700,5 mii RON |
| MIHUTECH INSTAL S.R.L. | 4321 | Mun. Sibiu | 698,9 mii RON |
| CLAU INSTAL TERM SRL | 4322 | Mun. Sibiu | 695,4 mii RON |
| DARAL CAT CONSTRUCT S.R.L. | 4399 | Mun. Sibiu | 693,5 mii RON |
| ALDI MACARALE S.R.L. | 4399 | Mun. Sibiu | 693,4 mii RON |
| LIA EXPERT DEMOLARI S.R.L. | 4311 | Orş. Agnita | 691 mii RON |
| MIROMOB DESIGN S.R.L. | 4332 | Orş. Cisnădie | 690,8 mii RON |
| MAN SPEED SRL | 4399 | Orş. Avrig | 688,9 mii RON |
| CUBI PERINA S.R.L. | 4321 | Mun. Sibiu | 688,4 mii RON |
| CMA ELECTRIC SRL | 4321 | Orş. Dumbrăveni | 686,7 mii RON |
| POWER SOLUTIONS SRL | 4321 | Mun. Sibiu | 680,6 mii RON |
| TNT ILIGHT S.R.L. | 4321 | Mun. Sibiu | 680,2 mii RON |
| CONSTRUCT CRIS SRL | 4211 | Mun. Sibiu | 678,9 mii RON |
| EFICIENT ELECTRIC INSTAL S.R.L. | 4321 | Mun. Sibiu | 678,8 mii RON |
| TRANS CINDREL SRL | 4399 | Sat Gura Râului Com. Gura Râului | 678,6 mii RON |
| CRIDEN DESIGN CONSTRUCT S.R.L. | 4100 | Orş. Agnita | 676,1 mii RON |
| AIG CONS SRL | 4120 | Sat Broşteni Com. Păuca | 674,3 mii RON |
| RADING ARHITECT IDEAS S.R.L. | 4120 | Mun. Mediaş | 674 mii RON |
| IGV INSTAL TERM SRL | 4322 | Mun. Sibiu | 670,5 mii RON |
| FLODA GRUP SRL | 4100 | Mun. Sibiu | 669,6 mii RON |
| SMM UTILBAUM S.R.L. | 4312 | Sat Şelimbăr Com. Şelimbăr | 668,9 mii RON |
| ŞAPESIB SOLUTION S.R.L. | 4399 | Mun. Sibiu | 667,8 mii RON |
| ALFA CONCEPT MANAGEMENT SRL | 4332 | Mun. Sibiu | 659,1 mii RON |
| DUNE SOLAR S.R.L. | 4322 | Sat Sadu Com. Sadu | 657,9 mii RON |
| CONSORTIUM COMP S.R.L. | 4100 | Orş. Cisnădie | 657,2 mii RON |
| LUP PAVAJE ATRACTIV S.R.L. | 4120 | Mun. Sibiu | 656,4 mii RON |
| GODWIN MADRID REFORMAS S.R.L. | 4120 | Mun. Mediaş | 647,4 mii RON |
| SCI INSTALAŢII ELECTRICE SIB S.R.L. | 4321 | Mun. Sibiu | 646,5 mii RON |
| ENIMOB SRL | 4120 | Mun. Sibiu | 644,2 mii RON |
| LAZEA CONSIB S.R.L. | 4211 | Sat Racoviţa Com. Racoviţa | 643,5 mii RON |
| ILARO CONSTRUCT S.R.L. | 4333 | Sat Daia Com. Roşia | 634,2 mii RON |
| DUO HOME BILD S.R.L. | 4120 | Mun. Sibiu | 627,3 mii RON |
| TMR PAVAJE SERBAN S.R.L. | 4399 | Sat Răşinari Com. Răşinari | 627,1 mii RON |
| SPORIŞ DECO SRL | 4100 | Mun. Sibiu | 627,1 mii RON |
| ASCENSOARE SIBIU SRL | 4324 | Mun. Sibiu | 625,6 mii RON |
| B.S.U.TRADE SRL | 4312 | Sat Racoviţa Com. Racoviţa | 625,5 mii RON |
| KAROTEC CONSTRUCT S.R.L. | 4399 | Mun. Sibiu | 623,5 mii RON |
| GLASSROM STRUCTURE SYSTEM S.R.L. | 4332 | Mun. Sibiu | 623 mii RON |
| ROBMAR POWER CONSTRUCT S.R.L. | 4100 | Sat Şelimbăr Com. Şelimbăr | 622,7 mii RON |
| CRIVEANU CONSTRUCT SRL | 4100 | Orş. Cisnădie | 619,3 mii RON |
| TERUSA DEVELOPMENT S.R.L. | 4110 | Mun. Sibiu | 618,2 mii RON |
| TOTAL MIV SRL | 4322 | Mun. Sibiu | 616,4 mii RON |
| MONIX CONSTRUCT SIB S.R.L. | 4120 | Mun. Sibiu | 612 mii RON |
| ELECTRO GSM SRL | 4321 | Mun. Sibiu | 609 mii RON |
| T.D.SISTEM S.R.L. | 4321 | Mun. Sibiu | 609 mii RON |
| CONCEZY SERV S.R.L. | 4334 | Orş. Tălmaciu | 608,9 mii RON |
| CONSTRUCTION DMG 2020 S.R.L. | 4100 | Sat Şelimbăr Com. Şelimbăr | 607,7 mii RON |
| MENID INSTAL S.R.L. | 4322 | Orş. Cisnădie | 604,8 mii RON |
| REINVEST CONSTALTUS STANDARD S.R.L. | 4120 | Mun. Mediaş | 602,3 mii RON |
| EUROPARTENER CONSTRUCT SRL | 4100 | Orş. Avrig | 601,9 mii RON |
| EVM ELECTROMOBILITĂŢI S.R.L. | 4110 | Sat Bazna Com. Bazna | 600,3 mii RON |
| RADUNIKAT SRL | 4333 | Sat Şura Mare Com. Şura Mare | 599,8 mii RON |
| UTILAJELECTRIC S.R.L. | 4100 | Loc. Cisnădioara Orş. Cisnădie | 599,7 mii RON |
| MY BETTER PLACE S.R.L. | 4100 | Sat Şelimbăr Com. Şelimbăr | 599,2 mii RON |
| ARISTOCRAT IMOB S.R.L. | 4120 | Sat Şelimbăr Com. Şelimbăr | 598,7 mii RON |
| BBA BUILDING EXPERT S.R.L. | 4120 | Sat Veştem Com. Şelimbăr | 598,6 mii RON |
| VIC SOF CONSTRUCT S.R.L. | 4120 | Sat Şura Mică Com. Şura Mică | 595 mii RON |
| IMMO VISION SRL | 4110 | Mun. Sibiu | 594,2 mii RON |
| SAM GREEN CONSTRUCT S.R.L. | 4100 | Orş. Cisnădie | 592,4 mii RON |
| ALESS NEW CONCEPT S.R.L. | 4333 | Sat Şelimbăr Com. Şelimbăr | 589,7 mii RON |
| TERMO CONFORT SRL | 4322 | Mun. Sibiu | 588,4 mii RON |
| ELECTRO ART SIBINSTAL S.R.L. | 4321 | Sat Sebeşu de Sus Com. Racoviţa | 587,8 mii RON |
| MEME ELECTRO INSTAL S.R.L. | 4321 | Sat Ighişu Nou Mun. Mediaş | 587,4 mii RON |
| TRUCOR CONSTRUCT SRL | 4120 | Sat Şura Mare Com. Şura Mare | 583,2 mii RON |
Codurile CAEN din categorie
- 4120 Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale (2.254)
- 4321 Lucrări de instalaţii electrice (749)
- 4322 Lucrări de instalaţii sanitare, de încălzire şi de aer condiţionat (680)
- 4399 Alte lucrări speciale de construcţii n.c.a. (608)
- 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale (599)
- 4332 Lucrări de tâmplărie şi dulgherie (380)
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli şi montări de geamuri (337)
- 4333 Lucrări de pardosire şi placare a pereţilor (313)
- 4110 Dezvoltare (promovare) imobiliară (281)
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului (229)
- 4211 Lucrări de construcţii a drumurilor şi autostrăzilor (128)
- 4339 Alte lucrări de finisare (101)
