Firme pe categorii
Construcții și amenajări, județul DOLJ
Constructori de clădiri, lucrări de geniu civil, instalatori, electricieni și finisaje.
6.995 firme înregistrate, 3.219 active
Analiza economică pentru categoria „Construcții și amenajări” în județul Dolj
Dinamica înregistrărilor de firme noi
Pe parcursul anilor 2015 până în 2023, județul Dolj a cunoscut o evoluție interesantă în ceea ce privește înregistrările de firme noi în sectorul construcțiilor și amenajărilor. Numărul firmelor noi înregistrate a crescut constant de la 205 în 2015, atingând un vârf de 460 în 2019. Anul 2020 a adus o scădere la 292, dar tendința a fost reluată în anii următori, cu 359 firme în 2021, 381 în 2022 și 391 în 2023. Totuși, se preconizează o scădere la 303 firme în 2024 și o altă diminuare la 367 firme în 2025, iar pentru 2026 se estimează 172 firme noi.
Evoluția financiară din bilanțuri
Analizând bilanțurile companiilor din domeniu, se observă o tendință pozitivă a cifrei de afaceri și a profitului net. În 2015, cifra de afaceri a fost de 1.150.692.245 lei, iar profitul net a fost de 69.599.875 lei, cu 7.436 angajați. Aceste cifre au crescut semnificativ până în 2023, când cifra de afaceri a ajuns la 3.055.457.169 lei, iar profitul net a atins 404.204.970 lei, cu 10.174 angajați. Această creștere constantă demonstrează o consolidare a sectorului construcțiilor în această regiune.
Codurile CAEN dominante
Sectorul construcțiilor din Dolj este diversificat, cu câteva coduri CAEN dominante. Majoritatea firmelor activează în domeniul lucrărilor de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale, cu 2.652 firme înregistrate sub codul CAEN 4120. Alte activități semnificative includ lucrările de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale cu 741 firme și lucrările de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat, cu 706 firme. Aceste categorii reflectă tendințele actuale în dezvoltarea urbană și necesitatea de amenajări.
Concluzie
Sectorul construcțiilor și amenajărilor din județul Dolj se află într-o fază de expansiune, susținută de o cifră de afaceri în creștere și un număr de firme noi care își mențin activitatea. Totuși, scăderea prognozată a numărului de înregistrări în anii următori ar putea indica provocări ce trebuie abordate, precum creșterea costurilor sau dificultățile în asigurarea forței de muncă. Monitorizarea atentă a acestor indicatori va fi esențială pentru anticiparea tendințelor viitoare la nivel regional.
Analiză scrisă cu ajutorul AI pe cifrele oficiale ale platformei, actualizată la 24/07/2026.
Pe localități
- Mun. Craiova (3.561)
- Mun. Băileşti (167)
- Orş. Filiaşi (162)
- Sat Cârcea Com. Cârcea (140)
- Sat Preajba Com. Malu Mare (104)
- Sat Işalniţa Com. Işalniţa (102)
- Sat Dăbuleni Orş. Dăbuleni (88)
- Sat Pieleşti Com. Pieleşti (87)
- Mun. Calafat (79)
- Orş. Segarcea (73)
- Sat Malu Mare Com. Malu Mare (62)
- Sat Podari Com. Podari (55)
- Sat Poiana Mare Com. Poiana Mare (46)
- Sat Ocolna Com. Amărăştii de Jos (46)
- Sat Argetoaia Com. Argetoaia (42)
- Orş. Dăbuleni (41)
- Sat Bârca Com. Bârca (41)
- Sat Mârşani Com. Mârşani (40)
- Sat Gherceşti Com. Gherceşti (37)
- Sat Coşoveni Com. Coşoveni (36)
- Sat Leu Com. Leu (35)
- Sat Sadova Com. Sadova (34)
- Sat Breasta Com. Breasta (34)
- Sat Branişte Com. Podari (34)
- Sat Cerăt Com. Cerăt (30)
- Sat Lipovu Com. Lipovu (28)
- Sat Bucovăţ Com. Bucovăţ (27)
- Sat Brădeşti Com. Brădeşti (24)
- Sat Albeşti Com. Şimnicu de Sus (24)
- Sat Giubega Com. Giubega (24)
- Sat Galicea Mare Com. Galicea Mare (23)
- Sat Ostroveni Com. Ostroveni (21)
- Sat Giurgiţa Com. Giurgiţa (21)
- Sat Ghindeni Com. Ghindeni (21)
- Sat Apele Vii Com. Apele Vii (20)
- Sat Salcia Com. Argetoaia (19)
- Sat Maglavit Com. Maglavit (18)
- Sat Daneţi Com. Daneţi (18)
- Sat Unirea Com. Unirea (18)
- Sat Perişor Com. Perişor (18)
- Sat Lişteava Com. Ostroveni (18)
- Sat Ciupercenii Noi Com. Ciupercenii Noi (17)
- Sat Dudoviceşti Com. Şimnicu de Sus (17)
- Sat Soreni Com. Celaru (17)
- Sat Moţăţei Com. Moţăţei (16)
- Sat Pleniţa Com. Pleniţa (16)
- Sat Călăraşi Com. Călăraşi (16)
- Sat Ţuglui Com. Ţuglui (16)
- Sat Predeşti Com. Predeşti (16)
- Sat Urzicuţa Com. Urzicuţa (16)
- Sat Rojişte Com. Rojişte (16)
- Sat Balta Verde Com. Podari (16)
- Sat Melineşti Com. Melineşti (15)
- Sat Calopăr Com. Calopăr (15)
- Sat Murgaşi Com. Murgaşi (15)
- Sat Leamna de Sus Com. Bucovăţ (15)
- Sat Cetate Com. Cetate (14)
- Sat Bistreţ Com. Bistreţ (14)
- Sat Coţofenii din Faţă Com. Coţofenii din Faţă (14)
- Sat Puţuri Com. Castranova (14)
- Sat Tatomireşti Com. Brădeşti (14)
- Sat Afumaţi Com. Afumaţi (14)
- Loc. Ciupercenii Vechi Mun. Calafat (13)
- Sat Celaru Com. Celaru (13)
- Sat Schitu Com. Braloştiţa (13)
- Sat Amărăştii de Jos Com. Amărăştii de Jos (12)
- Sat Bechet Orş. Bechet (12)
- Sat Negoieşti Com. Melineşti (12)
- Sat Livezi Com. Podari (12)
- Sat Cârna Com. Cârna (12)
- Sat Întorsura Com. Întorsura (12)
- Sat Mischii Com. Mischii (11)
- Sat Hunia Com. Maglavit (11)
- Sat Zănoaga Com. Leu (11)
- Sat Sărbătoarea Com. Bucovăţ (11)
- Sat Fărcaş Com. Fărcaş (11)
- Sat Potmelţu Com. Coţofenii din Dos (11)
- Sat Desa Com. Desa (10)
- Sat Teasc Com. Teasc (10)
- Sat Valea Stanciului Com. Valea Stanciului (10)
- Sat Goicea Com. Goicea (10)
- Sat Răcari Com. Brădeşti (10)
- Sat Horezu Poenari Com. Valea Stanciului (10)
- Sat Şimnicu de Sus Com. Şimnicu de Sus (10)
- Sat Scaeşti Com. Scaeşti (10)
- Loc. Răcarii de Sus Orş. Filiaşi (10)
- Sat Carpen Com. Carpen (10)
- Sat Coţofenii din Dos Com. Coţofenii din Dos (10)
- Sat Vârtop Com. Vârtop (10)
- Sat Palilula Com. Bucovăţ (10)
- Sat Câmpeni Com. Pieleşti (10)
Firmele din categorie, după cifra de afaceri
| Denumire | CAEN | Localitate | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| FLORINSTALS TECH TEDDY S.R.L. | 4322 | Sat Bârca Com. Bârca | 456,1 mii RON |
| DRILL ART S.R.L. | 4399 | Sat Jieni Com. Şimnicu de Sus | 455,9 mii RON |
| ELTRIX SRL | 4321 | Mun. Craiova | 455 mii RON |
| ANIS CONSTRUCT S.R.L. | 4120 | Mun. Craiova | 443,7 mii RON |
| KAF KAF CONSTRUCT SRL | 4120 | Mun. Craiova | 442,3 mii RON |
| IRLUC CONSTRUCT S.R.L. | 4100 | Sat Dudoviceşti Com. Şimnicu de Sus | 442 mii RON |
| CIMVAL COMSERVICE SRL | 4321 | Mun. Craiova | 438,7 mii RON |
| CRISANCA GROUP SRL | 4120 | Orş. Filiaşi | 438,7 mii RON |
| MIVADI DESIGN S.R.L. | 4334 | Mun. Craiova | 436,7 mii RON |
| F.M.D. WORK CONSTRUCT S.R.L. | 4120 | Mun. Craiova | 431,7 mii RON |
| ELECTROBIM S.R.L. | 4321 | Mun. Craiova | 431,2 mii RON |
| GÎRLEANU IMAGE CONSTRUCT S.R.L. | 4120 | Mun. Craiova | 429,8 mii RON |
| A.R.N. TEH INSTAL S.R.L. | 4322 | Mun. Craiova | 427,1 mii RON |
| POLYLUK CONSTRUCT S.R.L. | 4221 | Loc. Basarabi Mun. Calafat | 426,4 mii RON |
| TECTOR SRL | 4120 | Sat Işalniţa Com. Işalniţa | 425,9 mii RON |
| CRN CONSTRUCT S.R.L. | 4120 | Sat Işalniţa Com. Işalniţa | 425,8 mii RON |
| MERAL ROOF TECH S.R.L. | 4341 | Mun. Craiova | 425,4 mii RON |
| REMEX SRL | 4322 | Sat Işalniţa Com. Işalniţa | 425 mii RON |
| HEZŢOOL S.R.L. | 4322 | Mun. Craiova | 423,7 mii RON |
| VGA VISIONARY ECOBUILD S.R.L. | 4100 | Mun. Craiova | 423,4 mii RON |
| MM SOLS S.R.L. | 4333 | Sat Mârşani Com. Mârşani | 421,5 mii RON |
| GIORGIO&MARIO 19 S.R.L. | 4100 | Sat Malu Mare Com. Malu Mare | 416,4 mii RON |
| WOLF CLIM S.R.L. | 4322 | Mun. Calafat | 414,7 mii RON |
| BOGDIMIN SRL | 4120 | Sat Preajba Com. Malu Mare | 414,6 mii RON |
| IZOLATII MURALE SRL | 4100 | Sat Podari Com. Podari | 414 mii RON |
| IZOMAN HIDROIZOLAŢII S.R.L. | 4323 | Mun. Craiova | 413,8 mii RON |
| FILICON IMPEX SRL | 4120 | Orş. Filiaşi | 411,5 mii RON |
| STO HERMANOS CONSTRUCT S.R.L. | 4120 | Mun. Craiova | 411,2 mii RON |
| PANO FRIG SRL | 4100 | Sat Orodel Com. Orodel | 409,9 mii RON |
| AQUAGAZ CONSTRUCT S.R.L. | 4100 | Mun. Craiova | 409,3 mii RON |
| COSTA MARBLE & TILES S.R.L. | 4333 | Sat Plopşor Com. Sălcuţa | 409,1 mii RON |
| E&A HOME INSTAL S.R.L. | 4322 | Mun. Craiova | 408,5 mii RON |
| ONIMAR SRL | 4120 | Mun. Craiova | 407,2 mii RON |
| ELEMIGA GĂMAN S.R.L. | 4321 | Mun. Craiova | 405,3 mii RON |
| NATURAL PROFESIONAL OLTENIA S.R.L. | 4100 | Mun. Craiova | 405,2 mii RON |
| KAMARIUS SRL | 4100 | Orş. Filiaşi | 404 mii RON |
| NGR SPRINT CONSTRUCT S.R.L. | 4120 | Orş. Dăbuleni | 404 mii RON |
| B.S.C. INSTALGAZ SRL | 4322 | Mun. Craiova | 403,5 mii RON |
| GXG ENGINEERING SRL | 4211 | Mun. Craiova | 402,2 mii RON |
| COSMATON S.R.L. | 4100 | Sat Siliştea Crucii Com. Siliştea Crucii | 401,1 mii RON |
| LUCIAN - ADY SRL | 4100 | Sat Rojişte Com. Rojişte | 400,4 mii RON |
| IMPRESA EDILE DRAGOMIR FLORIN S.R.L. | 4120 | Sat Cerăt Com. Cerăt | 400 mii RON |
| YONY MED ALY PRODCOM SRL | 4100 | Orş. Filiaşi | 400 mii RON |
| C.C.M. CONSTRUCT S.R.L. | 4333 | Mun. Craiova | 397,2 mii RON |
| GIPSDECOR SRL | 4331 | Sat Izvor Com. Şimnicu de Sus | 396,6 mii RON |
| A&D IMOB INVEST S.R.L. | 4100 | Sat Işalniţa Com. Işalniţa | 395,7 mii RON |
| LACRIS IMPEX SRL | 4321 | Sat Piscu Nou Com. Seaca de Câmp | 395,5 mii RON |
| M-J AIRCOOL S.R.L. | 4322 | Sat Coţofenii din Dos Com. Coţofenii din Dos | 394,8 mii RON |
| 205300 NETWORK COMMUNICATION S.R.L. | 4321 | Orş. Filiaşi | 393,4 mii RON |
| BIOHABITAT SOLUTIONS S.R.L. | 4100 | Orş. Filiaşi | 393,4 mii RON |
| NISTOR NELFLOORS S.R.L. | 4100 | Mun. Craiova | 393,3 mii RON |
| ISOLSCAVI S.R.L. | 4120 | Sat Bucovăţ Com. Bucovăţ | 391,6 mii RON |
| CONSTRUCTII TOP ACOPERIS BLK S.R.L. | 4100 | Mun. Craiova | 391,6 mii RON |
| TRUSTBAM CONSTRUCT SRL | 4100 | Mun. Craiova | 391,2 mii RON |
| MICRI STHAL CONSTRUCT S.R.L. | 4100 | Sat Branişte Com. Podari | 391,2 mii RON |
| COSTCRIS & ŞTEFI S.R.L. | 4120 | Mun. Craiova | 389,8 mii RON |
| EVA BUILDINGS S.R.L. | 4120 | Mun. Craiova | 389,8 mii RON |
| INSTAL IANIS CONSTRUCT S.R.L. | 4322 | Sat Beloţ Com. Sopot | 389,2 mii RON |
| IURICON S.R.L. | 4100 | Sat Albeşti Com. Şimnicu de Sus | 389,1 mii RON |
| RELVO VERIFICARI S.R.L. | 4321 | Mun. Craiova | 388,6 mii RON |
| ELMIL ELECTRIC SRL | 4321 | Sat Predeşti Com. Predeşti | 386,9 mii RON |
| SUN INVEST SRL | 4100 | Mun. Băileşti | 386,5 mii RON |
| IAGP SERVICE SRL | 4321 | Sat Lăcriţa Mare Com. Robăneşti | 385,8 mii RON |
| VERINA SRL | 4100 | Sat Brabeţi Com. Daneţi | 385,2 mii RON |
| ORICA LOGISTIC SRL | 4120 | Mun. Craiova | 384,9 mii RON |
| R & A PARTNERS SRL | 4100 | Mun. Craiova | 384,3 mii RON |
| GEORMANE LAKE REFLECTION S.R.L. | 4399 | Sat Malu Mare Com. Malu Mare | 382,4 mii RON |
| FRIGOHEATING SRL | 4322 | Mun. Craiova | 381,8 mii RON |
| MEC FIER-PROIECT S.R.L. | 4399 | Mun. Craiova | 380,7 mii RON |
| BVRLAN CONSTRUCT SERVICES S.R.L. | 4120 | Sat Giurgiţa Com. Giurgiţa | 378,7 mii RON |
| EDUELIAS MARIO S.R.L. | 4399 | Sat Lipovu Com. Lipovu | 378,2 mii RON |
| E-TEAM DECO CONSTRUCT S.R.L. | 4100 | Mun. Craiova | 376,6 mii RON |
| BARONEL FLOORS S.R.L. | 4100 | Mun. Craiova | 376,6 mii RON |
| LOGISTIC STRADE TERASAMENT CONSTRUCT S.R.L. | 4211 | Mun. Craiova | 376 mii RON |
| ROTASOR SRL | 4312 | Sat Tâmbureşti Com. Rojişte | 375,9 mii RON |
| G&G SERVCONSTRUCT S.R.L. | 4332 | Sat Dudoviceşti Com. Şimnicu de Sus | 375,8 mii RON |
| NEDELCU IMOBILIARE S.R.L. | 4332 | Sat Cârcea Com. Cârcea | 375,5 mii RON |
| DINEL CONSTRUCŢII S.R.L. | 4120 | Sat Lipovu Com. Lipovu | 375,4 mii RON |
| MONTAJ GAZON SPORTIV S.R.L. | 4299 | Sat Bârca Com. Bârca | 375,1 mii RON |
| GABIREM CONSTRUCT S.R.L. | 4100 | Sat Cârcea Com. Cârcea | 374,4 mii RON |
| M.I.B. TERMO INSTAL S.R.L. | 4322 | Sat Beloţ Com. Sopot | 373,9 mii RON |
| GAVSTI CONSTRUCT SRL | 4100 | Mun. Craiova | 372,1 mii RON |
| DSMA CONSTRUCT S.R.L. | 4120 | Mun. Craiova | 371,7 mii RON |
| RELBO SERVICE S.R.L. | 4321 | Mun. Craiova | 369,9 mii RON |
| ANTAL CLOUTER S.R.L. | 4321 | Sat Cârcea Com. Cârcea | 369 mii RON |
| NIŢU-DEI SRL | 4100 | Sat Româneşti Com. Şimnicu de Sus | 366,3 mii RON |
| 2 IND SRL | 4321 | Mun. Craiova | 366,2 mii RON |
| TRIVALENT S.R.L. | 4120 | Mun. Craiova | 363,8 mii RON |
| CRISTIAN BUCOVĂŢ S.R.L. | 4331 | Sat Bucovăţ Com. Bucovăţ | 362,9 mii RON |
| W.EST S.R.L. | 4120 | Mun. Craiova | 361 mii RON |
| TRIGEMA COM SRL | 4331 | Mun. Craiova | 360,5 mii RON |
| RUY-CONS SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ | 4312 | Sat Mlecăneşti Com. Mischii | 358,5 mii RON |
| MERCOS TEAM CONSTRUCT S.R.L. | 4120 | Sat Deleni Com. Şimnicu de Sus | 357,9 mii RON |
| CRISTI&MARIUS INTERIOR CONSTRUCT S.R.L. | 4331 | Mun. Craiova | 357,7 mii RON |
| PREMIUM SVLB RESIDENTIAL PROJECTS S.R.L. | 4100 | Mun. Craiova | 354,1 mii RON |
| TOROLI S.R.L. | 4100 | Sat Breasta Com. Breasta | 352,8 mii RON |
| OVILAND TERM SRL | 4332 | Sat Dăbuleni Orş. Dăbuleni | 352,7 mii RON |
| DIANTO ITAL CONSTRUCT SRL | 4120 | Sat Ciutura Com. Vârvoru de Jos | 352,5 mii RON |
| LANDWERKE S.R.L. | 4322 | Mun. Craiova | 351 mii RON |
| EURO GES IZOLAMENTI S.R.L. | 4333 | Sat Milovan Com. Pleşoi | 349,7 mii RON |
Codurile CAEN din categorie
- 4120 Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale (2.619)
- 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale (795)
- 4322 Lucrări de instalaţii sanitare, de încălzire şi de aer condiţionat (713)
- 4321 Lucrări de instalaţii electrice (559)
- 4399 Alte lucrări speciale de construcţii n.c.a. (335)
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului (286)
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli şi montări de geamuri (274)
- 4332 Lucrări de tâmplărie şi dulgherie (268)
- 4333 Lucrări de pardosire şi placare a pereţilor (231)
- 4110 Dezvoltare (promovare) imobiliară (162)
- 4211 Lucrări de construcţii a drumurilor şi autostrăzilor (125)
- 4221 Lucrări de construcţii a proiectelor utilitare pentru fluide (116)
